ŚWIETLICA
REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ W STRZELCACH GÓRNYCH
do pobrania

Zapraszamy do zapoznania się i skorzystania z propozycji zabaw
przygotowanych przez Panie z świetlicy i biblioteki.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ
ZABAWY!
Jak zapisać dziecko do Świetlicy?
Aby zapisać dziecko do świetlicy szkolnej na rok 2020/2021 należy pobrać kartę zgłoszeniową – link, następnie dostarczyć wypełnioną kartę: albo elektronicznie na adres mailowy szkoły lub osobiście do Sekretariatu Szkoły albo do Pani Joanny King.
WYDARZENIA W ŚWIETLICY W ROKU 2020/2021
PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT
Obecnie wychowankowie szykują się do Świąt Bożego Narodzenia.
Dzieci wykonały wieniec i kalendarz adwentowy. Odliczając dni adwentu codziennie wykonują inne zadanie.
POMAGAMY ZWIERZĘTOM
Podczas zajęć świetlicowych uczymy się pomagać słabszym i tym, co są w potrzebie.
Dzieci na zajęciach przygotowały ucztę dla ptaków. Uzupełniły pokarm w karmnikach i same wykonały ptasie stołówki, wykorzystując do tego materiały z recyklingu.
Wielką miłością otoczyły kota Albinosa, zapewniając mu prowiant oraz zasilając skarbonkę na dalsze leczenie łapki.
MÓJ BELFER
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w świetlicy odbył się konkurs plastyczny “Mój belfer, czyli portret nauczyciela”. W konkursie wzięli uczniowie szkoły. Nadesłano 23 pracę wśród których jury wytypowało 2 I miejsca i 5 wyróżnień. Wszystkie portrety sprawiły ogromną radość zarówno nauczycielom jak i uczniom.
DAM CI TLEN, CO2 ZJEM.
Nasza świetlica włączyła się w proekologiczną akcję zorganizowaną przez Bydgoski Alarm Smogowy. W ramach projektu wychowankowie świetlicy oraz uczniowie szkoły i wolontariusze posadzili nowe drzewa i krzewy. Dzięki akcji przyszkolny park wygląda jeszcze piękniej, a uczniowie poszerzyli wiedzę z edukacji ekologicznej.


Nasza świetlica, jak co roku bierze udział w konkursie “Się gra, się ma”. Oddając codziennie głos na naszą świetlicę mamy szansę wygrać remont pomieszczenia lub nagrody pocieszenia – gry stolikowe. W celu zdobycia dodatkowych głosów przeprowadzono konkurs plastyczny “ODLOTOWY PLAYROOM, CZYLI ŚWIETLICA MARZEŃ”.
ZAJĘCIA PLASTYCZNE
Mimo że na zewnątrz panuje szaruga i pandemia, w świetlicy jest radośnie i kolorowo.
Dziś proponujemy zabawy przy dźwiękach muzyki, zwłaszcza dla młodszych uczniów:) Będzie to najpierw wyprawa do Norwegii, kraju Edwarda Griega – obędziecie muzyczną podróż do Groty Króla Gór , a potem do Finlandii gdzie rozgrzejecie się próbując kroków Polki.
Wpis: M. Jankowska, J. Lenkowska, Materiały” M. Jankowska
Proponujemy Wam zabawę z origami, czyli sposobem niezwykłego składania papieru. Już starożytni mieszkańcy Dalekiego Wschodu odkryli, że z kawałka papieru można wyczarować cudeńka, które cieszą oko. Mogą one służyć jako ozdoby, zabawki i przedmioty użytkowe. Czego będziecie potrzebować? Niewiele – trochę kolorowego papieru, czasu i chęci. O czym musicie pamiętać? O trzech podstawowych zasadach: -Przed przystąpieniem do pracy myjecie ręce.
-Papier składacie na twardym, równym podłożu – nie chcecie go pognieść.
-Wszystkie zgięcia wygładzacie, np. paznokciem, dzięki temu dalsze etapy pracy będą łatwiejsze, a Wasze małe, papierowe dzieła sztuki – piękniejsze.
Ciekawostka
Czy wiecie, że bawiąc się origami rozwijacie nie tylko sprawność manualną, ale ćwiczycie też koncentrację, pamięć, logikę, pobudzacie wyobraźnię i testujecie cierpliwość?
Jak wykonać: psa kotka liska
Życzymy miłej zabawy!

Wpis i materiały: I. Knapik
Zachęcamy do czytania!
Dziś przedstawiamy dzieciom i rodzicom bardzo ciekawą propozycję. Chcemy wspomóc Was w zapełnieniu czasu, poprzez czytanie baśni i bajek. Oto ciekawa strona z samymi baśniami i bajkami. Dodatkowo, każda bajka lub baśń poprzedzona jest krótkim opisem, co pozwala Wam wybrać interesującą Was fabułę. Klikając w obrazek od razu znajdziesz się na stronie z bajkami i baśniami – Nie zwlekaj, bajka czeka!
Wpis: J. Lenkowska, Materiały: M. Jankowska
Sposoby na nudę
Pomysły: M.Jankowska
Drodzy Uczniowie – Mali i duzi!
Z pewnością lubicie rebusy i różnego typu krzyżówki. A może trochę połamiecie sobie głowy językowymi zgadywankami zamieszczonymi w rebusach i krzyżówkach? Albo poćwiczycie waszą spostrzegawczość, odnajdując różnice pomiędzy na pozór identycznymi rysunkami? Spróbujcie! Powodzenia!

Zachęcamy do posłuchania nagrania w wykonaniu Kapeli Góralskiej Mała Armia Janosika. Dzieci nagrały zdalnie w domach utwór Marka Grechuty pt. “Dni, których nie znamy”. Posłuchajcie jak pięknie brzmi ten utwór w ich wykonaniu. Kliknij w obrazek
Wpis i Materiał: I Knapik
Dziś proponujemy zabawy z różnymi masami, które możecie wykonać sami i do tego się świetnie bawić. Wybierz poniższe linki i BAW SIĘ! Pora na Slime (czyli superciągliwy glut) , masę aksamitną oraz domową ciastolinę
Materiały: M. Jankowska
Ćwicz rysowanie!
Eksperymentuj z masami plastycznymi
Można też pobawić się eksperymentując z kilkoma składnikami, które znajdziecie w kuchni z masą plastyczną, – ZRÓB CIECZ NIENIUTONOWSKĄ – zobacz jak to działa! – Więcej na filmiku . Tu zobaczysz, jak pobawić się lepką maśa plastyczną – PIASKIEM KINETYCZNYM. Więcej na filmiku
Wpis: J. Lenkowska, M. Jankowska, Materiały: M. Jankowska
Jak narysować rzekotkę?
Serdecznie zachęcamy wszystkich, którzy lubią rysować do obejrzenia krótkich filmików zamieszczanych na stronie Lasów Państwowych. W ramach cyklu “Więc chodź, narysuj swój las” możecie nauczyć się jak w prosty sposób narysować rzekotkę, zawilca lub kaczeńca. Będziecie zaskoczeni jakie to łatwe!

Wpis: I. Knapik
Drodzy Uczniowie – Mali i duzi!

Kliknij w link, aby pobrać więcej materiałów
Wpis i materiały: D. Kaja
ROZRYWKA DLA STARSZYCH I MŁODSZYCH
Dziś proponujemy rozrywki umysłowe dla naszych świetlicowych (i nie tylko), dzieci!!! Zachęcamy do pobrania i wydrukowania krzyżówki, sowy sylabowej oraz łamigłówek. Proponujemy też ciekawe zabawy na długie godziny. Ich opis znajdziecie poniżej. POWODZENIA W ŁAMANIU GŁOWY. WESOŁEJ ZABAWY!!!
Wpis: J. Lenkowska, Materiały: D. Kaja
Oto kilka sprawdzonych pomysłów na zabawę z dzieckiem:
Zimno, ciepło, gorąco:
Znana, a może nieco zapomniana zabawa, w której jedna osoba chowa jakiś nieduży przedmiot (może to być maskotka, autko, piłeczka), pozostałe osoby muszą go odnaleźć. Ten kto schował skarb daje wskazówki stopniując słowa – zimno, ciepło, informując poszukiwaczy, czy są blisko (ciepło, cieplej, gorąco), czy daleko (zimno, mróz). Ten kto odnajdzie skarb chowa go i zabawa zaczyna się odnowa.
DIY
Zajęcia zrób to sam to propozycje dla bardziej aktywnych maluchów (wyciszają) i małych artystów. Dzieci mogą lepić z masy solnej, plasteliny, malować farbami, kredkami, rękami, robić wycinanki z papieru kolorowego i wiele innych. Generalnie do takich zabaw można wykorzystać mnóstwo rzeczy, które są w domu. Np. makaron będzie idealny na biżuterię, a papierowe talerzyki czy opakowania po jajkach mogą zamienić się w stworki, kartonowe pudełka w domki, autka, robota i co jeszcze tylko wyobraźnia wam podpowie. Można w dowolnej technice stworzyć panią wiosnę albo ulubioną postać z bajki.
Kalambury
W tej zabawie za pomocą gestów musimy pokazać np. tytuł bajki, postać z bajki, czynność, zwierzątko.
Budowanie z klocków
Należy do jednej z ulubionych zabaw dzieci w świetlicy, można też wspaniale tą zabawę wykorzystać w domu. Proste konstrukcje, wysokie wieże, fosy, w tej zabawie ogranicza nas tylko wyobraźnia. Ponadczasowe klocki dzięki ogromnej różnorodności są nieustającym źródłem inspiracji do zabawy zapewniając wszechstronny rozwój dziecka. Zabawa klockami ćwiczy emocje, stymuluje wyobraźnię, rozwija logiczne i przestrzenne myślenie dziecka, jest dobrym treningiem koncentracji uwagi.
Państwa miasta
To kultowa gra, nazywana również grą w inteligencję. Aby w nią zagrać potrzebujemy tylko kartkę i długopis. Wspaniale rozwija wiedzę dziecka.
Poniżej można pobrać planszę do gry “Państwa Miasta”
Wpis i załączniki: D.Kaja, I. Knapik
ZDALNE KONKURSY

Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza wszystkich uczniów klas 6-8 do wzięcia udziału w quizie pt. “Przysłowie prawdę ci powie“. W quizie możecie sprawdzić jak dobrze znacie polskie przysłowia i powiedzenia. Koniecznie weźcie udział – nagrody czekają!
Link do quizu :
https://liblink.pl/HNUsByPVMM
Zostaniecie poproszeni o podanie nazwy użytkownika – koniecznie niech to będzie wasze nazwisko
i klasa !!!
Quiz trwa do 15 kwietnia.
Życzymy powodzenia.
ZABAWY KREATYWNE
Proponujemy wykonanie wielkanocnej kartki. Filmik do obejrzenia tutaj
DO OGLĄDANIA I POSŁUCHANIA
Na dziś proponujemy film animowany “Życie lasu” Jest to ilustracyjna książka “Życie lasu” Katarzyny Bajerowicz, wydana przez Lasy Państwowe. Jesteśmy na obrazku 1, na którym dwie niedźwiedzice – Urszula i jej córka Urszulka – jeszcze śpią. Kolejne części możesz obejrzeć tutaj